banner_canis_1.jpg

GOLDDUST YORKSHIRE TERRIER

aaDSC_0210.jpg
U Golddustů mě očarovalo jejich kouzlo osobnosti. Tolik radosti, energie, houževnatosti v drobném, roztomilém, chlupatém tělíčku! Doma plyšový medvídek, který se rád mazlí a venku ďáblík, který hodiny řádí, aby využil všechnu energii. Pejsek, co miluje děti i psy. Pejsek, který s nadšením plní povely svého pána, s ladností a elánem jemu vlastní. Tak přesně takový je podle mě Golddust Yorkshire terrier!

Plemeno Golddust Yorkshire terrier je velmi příbuzné plemeni Biewer Yorkshire terrier. Pro jejich malou početnost, v zájmu zdraví chovu, se do chovu zařazují také Bieweři i Goldspalteři ("poloviční golddust" - Goldpalter se narodí ze spojení Biewer a Golddust, nebo Yorkshire a Golddust), aby nedocházelo ke křížení příbuznými jedinci.
Mezi Biewerem a Golddustem není rozdíl jen v barevnosti, jak by se mohlo mnohým zdát. Golddust Yorkshire terrier má s Biewerem stejný původ, jejich cesty se ale rozdělily před několika lety, kdy chovatelé podlehli kouzlu zlato-bílých štěňátek. Byl jim vytyčen standard, který se ale v několika bodech liší od standardu biewerů (více v záložce Golddust Standard). Z těchto jedinců se vyšlechtilo nádherné plemeno, Golddusti jsou výborní rodinní společníci, vhodní k dětem, díky jejich malým rozměrům a zároveň robustní stavbě těla, nejsou tak křehcí jako Yorshire a Biewer Yorkshire. Golddusti jsou energičtí, temperamentní, velmi dobře učenliví a bezkonfliktní milí pejsci, odolní a zdraví. Díky své učenlivosti jsou také velmi šikovní společníci pro sport (Dogdancing, Agility...).

BIEWER YORKSHIRE TERRIER

Míša002.jpg
Plemeno Biewer yorkshire terier jsem si zamilovala. I přes to, že jsem nikdy nebyla úplným nadšencem "gaučových plemen". Proto mě bieweři mile překvapili, když jsem je poznala blíž. Jsou to sice malí chlupáčci, které si většina lidí představuje, jak jsou načesaní a slouží jako módní doplněk, ale z mého pohledu jsou to velmi milí a veselí pejsci, chytří a velmi učenliví. Jsou výborní společníci, nenároční na výchovu. Výborně se snáší i mezi sebou, neperou se.

Jsou to pejsci, které si mohou pořídit i sportovně založení lidé. Biewři jsou schopni se naučit například agility. Mohou chodit na delší výlety, nebo běhat u kola (jen pár km, střídavě bych je vozila v košíku).

V porovnání s Yorkshire teriéry jsou biewři vyrovnanější v povaze, nebývají tolik uštěkaní.

Jsou silně vázáni na svého pána, neutíkají, drží se poblíž. Přesto je potřeba pejsky od malička zvykat samotné, aby nebyli závislí příliš a nezoufali si v nepřítomnosti pána. Postupně prodlužovat dobu odloučení od pejska, aby se naučil vydřet doma v době, kdy jste v práci. Milují přítomnost člověka i jiných psů.

Náročná je péče o srst, ale pokud budete pejska denně pročesávat a několikrát do měsíce vykoupete psím šamponem a kondicionérem pro dlouhou srst, není velký problém dlouhou srst udržovat. Jestli máte biewera spíše jako sportovního společníka, je praktičtější pejska ostříhat.

Důležitá je také strava. Doporučuji krmit kompletním krmivem v granulích. My naše psy krmíme pouze granulkami Royal Canin. Tuto značku mohu jen doporučit. Je to superpremiové krmivo s výborným složením a šetrné pro zažívání těchto malých pejsků, kteří při špatné stravě trpí průjmy. Také si psi díky granulované stravě čistí zoubky, malá plemena trpí na zubní kámen, který se musí občas ve vyšším věku nechat i veterinárně odstranit, můžete mu předcházet i čištěním zubů pastou koupenou u veterináře.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one